Metamorfozy

Szybki lifting wynajmowanego mieszkania: oklejanie płytek i meble ze skrzynek

Metamorfoza kuchni, folia samoprzylepna

Niemal każdy wynajmował kiedyś mieszkanie.  Często bywa tak, że nie do końca wyglądają one tak, jakbyśmy sobie tego życzyli. Nie podobają nam się użyte kolory, materiały a najczęściej ich  stan techniczny. Nie chcemy wydawać dużych pieniędzy na remont cudzego mieszkania, czasem też właściciel mieszkania po prostu się nie zgadza na dużą ingerencję. W takiej sytuacji znalazła się Pani Magdalena.  Świeżo upieczona Pani Magister postanowiła  wynająć mieszkanie i rozpocząć prawdziwe dorosłe życie.

Pani Magdalena jest zwolenniczką spokojnych, stonowanych wnętrz. Niestety, poza wieloma zaletami, kuchnia  do spokojnych raczej nie należała. Żółte ściany, żółte płytki, niebieskie szafki:

metamorfoza kuchni, folia samoprzylepna
Kuchnia pani Magdy przed metamorfozą

 

Bardzo dużo ostatnio mówi się o malowaniu płytek. Pierwszym pomysłem było zatem pomalowanie żółtych kafli na biało. Niestety, Pani Magda nie otrzymała zgody od właściciela mieszkania. Jedyne na co pozwolił to odświeżenie ścian powyżej nich.

W artykule Płytki jak malowane! Pani Magda znalazła inspirację- jak odmienić płytki bez konieczności ich malowania. Podjęła więc decyzję o oklejeniu płytek folią samoprzylepną. Doradziliśmy Jej, aby do istniejących płytek za pomocą taśm montażowych (które bez problemu można potem usunąć) zamontowała dla wyrównania powierzchni płyty typu plexi  lub płytę HDF o grubości 3mm, wykorzystywaną do zabudowy tyłu mebli.  Zdecydowała jednak przykleić ją bezpośrednio do płytek:

 

metamorfoza kuchni, folia samoprzylepna, metamorfoza płytek ceramicznych
Kuchnia po metamorfozie

 

metamorfoza kuchni, folia samoprzylepna, metamorfoza płytek ceramicznych

 

Dodatkowo ściany zyskały nowy delikatny kolor:

 

 

Fugi pomiędzy płytkami były na tyle płytkie, a folia na tyle sztywna, że po oklejeniu glazury nie pojawiły się wgłębienia.

Do metamorfozy została użyta folia zakupiona w cenie promocyjnej w jednym z dyskontów spożywczych:

 

metamorfoza kuchni, folia samoprzylepna, metamorfoza płytek ceramicznych

 

Folia dekoracyjna jest w pełni zmywalna i nie wymaga dodatkowego zabezpieczenia przed wilgocią.  Dodatkową jej zaletą jest fakt, że w każdej chwili można ją bez szkody dla płytek zerwać: przed wyprowadzką z wynajmowanego mieszkania albo gdy wzór nam się zwyczajnie znudzi.

Nasza Bohaterka w swoim świeżo wynajętym mieszkaniu wykorzystała też inne ciekawe i popularne ostatnio patenty na urządzanie wnętrz: meble ze skrzynek po owocach:

 

skrzynki po owocach, meble ze skrzynek, regał ze skrzynek
Regał wykonany ze skrzynek po owocach

 

meble ze skrzynek, stolik ze skrzynek, skrzynki po owocach
Stolik wykonany ze skrzynek po owocach

 

Oklejanie płytek jest coraz bardziej popularnym sposobem na szybką metamorfozę znienawidzonych lub zniszczonych kafli. W przeciwieństwie do malowania, jest to metoda w 100% odwracalna, dlatego świetnie sprawdzi się w przypadku mieszkań wynajmowanych. Na rynku istnieją gotowe naklejki o najróżniejszych wzorach:

 

Przykłady naklejek na płytki ceramiczne

 

Niestety, gotowe naklejki produkowane są narazie jedynie w kształcie kwadratu. Dlatego ciekawą alternatywą dla wszystkich, którzy chcą zakryć kafle o innych kształtach, jest użycie okleiny meblowej .

Jeśli istnieje taka możliwość, zachęcamy też do  malowania płytek: jak się do tego zabrać, z czym należy liczyć i na co uważać możecie poczytać w poprzednich wpisach: Płytki jak malowane! oraz Łazienka (prawie) jak nowa. Efekty naprawdę są wspaniałe:

 

malowanie płytek, farba do płytek, metamorfoza łazienki, farba v33
Malowanie płytek ceramicznych: przed i po

 

malowanie płytek, farba do płytek, metamorfoza łazienki, farba v33

 

Pani Magda jest bardzo zadowolona ze swojej nowej kuchni. Za jakiś czas zajrzymy do niej by zapytać jak folia dekoracyjna sprawuje się podczas użytkowania. Tymczasem gratulujemy Jej wielkich zmian w życiu i życzymy więcej wspaniałych pomysłów na urządzanie mieszkania!

 

Metamorfoza kuchni, folia samoprzylepna

 

Jeśli chcesz w swoim mieszkaniu przeprowadzić metamorfozę , masz pytania  lub nie wiesz jak się do tego zabrać – napisz do mnie!  Zachęcam także do polubienia naszej strony na Facebooku, aby na bieżąco być z pomysłami na  niskobudżetowe metamorfozy wnętrz.

 

Powodzenia!

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *