Inspiracje

Jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz…

zagłówek łóżka, wezgłowie, metamorfoza sypialni, meble ze skrzynek, żółta sypialnia

SYPIALNIA- jeszcze niedawno było to miejsce, w którym po prostu śpimy.  Zwykle nie zapraszamy tam gości, więc nie przywiązywaliśmy uwagi do tego jak wygląda. Ważne, żeby łóżko było wygodne i żeby było gdzie przechowywać ubrania. Na szczęście, to się zmienia. Coraz większą uwagę przywiązujemy do tego by była przytulna i wygodna, by wypoczywanie w niej było prawdziwą przyjemnością. Podstawą  sypialni jest łóżko. Pokaże Wam dzisiaj prosty sposób na to, jak sprawić by było ono dekoracją  i to za niewielkie pieniądze.

 

Czego potrzebujemy, aby zabrać się do pracy?

  • płyta OSB, wiórowa, HDF czy każda inna, którą akurat dysponujemy- warto pamiętać aby nie była zbyt ciężka, wszystkie panele będziemy musieli zamontować potem do ściany
  • gąbka tapicerska- wybierajmy jak najgrubszą, o wysokich parametrach sprężystości, możemy ją zamówić choćby na allegro
  • klej montażowy
  • tkanina obiciowa
  • taker
  • opcjonalnie wyrzynarka
  • poziomnica
  • nożyk do tapet i nożyczki
  • listwa lub sztywna płyta konstrukcyjna,  do której będziemy montować gotowe panele

Jak zawsze zaczynamy od projektu. Warto rozrysować sobie na papierze rozkład poszczególnych paneli wraz z wymiarami. Możemy wybrać regularny kształt: 

 

Albo dać się ponieść fantazji jak Iga- właścicielka sypialni, do której dzisiaj Was zapraszam:

 

Jako podstawę możemy wykorzystać dowolną płytę konstrukcyjną, którą akurat dysponujemy. Iga wykorzystała płyty HDF pochodzące z demontażu starych mebli i wycięła z nich potrzebne elementy. Aby ułatwić sobie pracę, możemy wykorzystać gotowe formatki dostępne w marketach budowlanych. Do wyboru mamy m.in.  elementy o wymiarach: 60×30 cm, 80×40 cm , 120×60 cm wykonane z płyt OSB, HDF, MDF czy zwykłe wiórowe. Ceny, w zależności od wielkości i rodzaju materiału, zaczynają się od ok. 3,90zł za sztukę.

Z gąbki tapicerskiej wycinamy elementy minimalnie większe od wcześniej przygotowanych formatek z płyt konstrukcyjnych i  za pomocą kleju montażowego przyklejamy je do odpowiednich płyt:

 

 

 

Najtrudniejszym etapem jest obicie  przygotowanych prostokątów tkaniną. Pamiętajmy przy wyborze materiału, aby nie był on zbyt elastyczny, gdyż będzie się nieestetycznie marszczył. Tkaninę  przytwierdzamy przy pomocy takera z drugiej strony płyty:

Na tym etapie nie warto się spieszyć, starajmy się wykonywać wszystko bardzo dokładnie. Pamiętajmy, że zagłowie ma być ozdobą naszej sypialni.

Gotowe elementy Iga przykleiła do ściany klejem montażowym.  Jeśli chcemy mieć możliwość demontażu zagłowia, proponuję prostokąty przykleić do jednego kawałka sztywnej płyty konstrukcyjnej i dopiero ją przykręcić do ściany:

 

Płyta łącząca wszystkie elementy musi być o min 10 cm węższa z każdej strony od  zagłowia, aby nie było jej widać po montażu.

A oto efekt pracy:

zagłówek łóżka, wezgłowie, metamorfoza sypialni, meble ze skrzynek, żółta sypialnia
Wezgłowie łóżka wykonane samodzielnie

 

wezgłowie, zagłówek, panele, zrób to sam, metamorfoza sypialni

 

Ciekawostką jest to, że środkowy element został obity bawełnianą ściereczką kuchenną:

 

wezgłowie, zagłówek, panele, zrób to sam, metamorfoza sypialni

 

Uzupełnieniem metamorfozy sypialni są własnoręcznie wykonane stoliki nocne ze starych skrzynek po owocach:

 

skrzynki po owocach, meble ze skrzynek po owocach, stoliki nocne

 

Inne przykłady mebli wykonanych ze skrzynek po owocach znajdziecie w poście:  Szybki lifting wynajmowanego mieszkania: oklejanie płytek i meble ze skrzynek.

Również lampa w sypialni Igi zyskała nowe, pasujące do całości obicie:

 

Metamorfoza lampy wiszącej

 

Samodzielne wykonanie wezgłowia łóżka gwarantuje, że nasz mebel będzie jedyny i niepowtarzalny. Pamiętajmy: jak zawsze, ogranicza nas tylko nasza wyobraźnia. Idze gratulujemy fantastycznego pomysłu i życzymy miłego wypoczynku w nowej sypialni!

 

 

Przykłady zagłówków modułowych:

Zagłowie panelowe: http://deccoria.pl/galerie,tag,zaglowek,tid,12355.html

 

Zagłowie panelowe: http://deccoria.pl/galerie,tag,zaglowek,tid,12355.html

 

Zagłowie panelowe: http://deccoria.pl/galerie,tag,zaglowek,tid,12355.html

 

Jeśli chcesz w swoim mieszkaniu przeprowadzić metamorfozę , masz pytania  lub nie wiesz jak się do tego zabrać – napisz do mnie!  Zachęcam także do polubienia naszej strony na Facebooku, aby na bieżąco być z pomysłami na  niskobudżetowe metamorfozy wnętrz.

 

Powodzenia!

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *